Czym są hormony, jaka jest ich funkcja? cz.2

Czym są hormony, jaka jest ich funkcja oraz które hormony są najważniejsze z punktu naszego metabolizmu - krótko mówiąc, na które musimy uważać abyśmy byli szczupli (przy zachowaniu odpowiedniego żywienia) oraz mieli dobre samopoczucie.

Hormony są to związki chemiczne czyli substancje utworzone z atomów dwóch lub więcej pierwiastków połączonych ze sobą chemicznie, czyli związanych.
Hormony są wytwarzane albo wewnątrz komórki (w tzw. siateczce śródplazmatycznej gładkiej - o budowie komórki napiszę w innym artykule) lub znajdujące się w różnych miejscach ciała specjalne narządy - gruczoły wewnątrzwydzielnicze.
Cóż to jest takiego? Ok - krótko i prosto:

1. gruczoły zewnątrzwydzielnicze - te części ciała, które wydzielają jakieś substancje i wyprowadzają je na zewnątrz naszego ciała np. gruczoły potowe, ślinowe, łzowe etc.

2. gruczoły wewnątrzwydzielnicze - zwane też dokrewnymi, wydzielające jakieś substancje ale uwalniające je (te substancje) do płynów ustrojowych tj. krwi i limfy (chłonka). Z krwi lub limfy trafiają już do komórek naszego organizmu.

Dlaczego są tak ważne?
Hormony regulują wszystkie funkcje organizmu, w dodatku robią ton non stop.
Tak więc są one jednym z kilku niezbędnych elementów, które w trakcie naszej przemiany materii determinują to czy np. energia, którą wytworzył organizm po zjedzeniu węglowodanów (o makroskładnikach krótko opiszę w dziale odżywianie) będzie wykorzystana jako paliwo dla naszego ciała od razu, czy będzie zmagazynowana jako tłuszcz czy też wykorzystają ją nasze mięśnie do ich wzrostu.
Z punktu widzenia zdrowego wyglądu i dobrego samopoczucia najważniejsze dla nas są:
1. insulina
2. hormony tarczycy
3. estrogen i progesteron
4. dhea i kortyzol
5. adrenalina oraz noradrenalina
6. hormon wzrostu
7. leptyna i grelina

Ufff - nazwy niektórych ciężkie ale to nieważne. Najważniejsze jest to, że takie są i musimy czasem zastanowić się nad nimi.
W kolejnych artykułach krótko o nich

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz